Kontakt pn.-pt.: 8-16

X
X

Kontakt pn.-pt.: 8-16

Dywany

Chodniki

Trendy, wzornictwo i kolorystyka dywanów

Najważniejszy jest ścisły związek motywu dekoracyjnego pomieszczenia, mebli towarzyszących i koloru dywanu. Położenie dywanu z klasycznym wzorem w nowoczesnym wnętrzu (i odwrotnie) jest posunięciem ryzykownym. Należy zwrócić szczególną uwagę na zestawienia kolorystyczne dywanów, ścian, zasłon i mebli. Tworzy się je na zasadzie kontrastów lub podobieństwa. W pierwszym przypadku kompozycja polega na łączeniu barw z różnych tonacji (np. żółty z niebieskim) lub jasnych i ciemnych kolorów (np. biel z czernią i dodatkowo czerwienią). W drugim przypadku dbamy o to by kolorystyka była utrzymana w jednej gamie – tak zwany ton w ton (np. na tle oliwkowej ściany stawiamy kanapę w pastelach zieleni a przed nią kładziemy żywo zielony dywan).

W Polsce od wielu lat najmodniejsze są połączenia beży z brązami i piaskami. Ostatnio do tych barw dołączyły odcienie czekolady. Do tonacji tradycyjnie popularnych należy zaliczyć bordo i terakotę oraz zielenie i oliwki. Kilka ostatnich lat należało do kolorów czerni w połączeniu z kontrastową bielą, wszelkimi odcieniami szarości i czerwonymi wstawkami. W tym i w przyszłym sezonie królować będą natomiast odmiany kolorów lila, róży, fioletów i purpury kojarzące się z dobrym stylem i przepychem. Wybierając kolor dywanu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to jaki jest wpływ kolorów na nasze odczucia i samopoczucie. Pamiętajmy np. o potędze czerwieni, żółci i pomarańczy – kolorów tryskających wręcz energią słońca. Jeżeli chcesz się poczuć beztrosko i wzmocnić swoją kreatywność wybierz dywany niebieskie lub błękitne. Pamiętaj aby do małych wnętrz wybierać dywany jasne – rozświetlą one wnętrze i optycznie powiększą przestrzeń.

Po zdecydowaniu się na konkretny kolor należy pomyśleć o wzorze dywanu. Obecnie modne i popularne są kompozycje oraz ornamenty kwiatowe. Do wnętrz klasycznych niezmiennie pasują wszelkiego rodzaju ornamenty i arabeski. Tak naprawdę wybór motywów jest wręcz nieograniczony. W ostatnich latach modna jest również prostota, czyli dywany jedno lub dwukolorowe o prostych i mało skomplikowanych wzorach. Ogromną karierę wśród takich dywanów robią shaggy - tak zwane włochacze – dywany o bujnym runie, często w fantazyjnych kolorach.

W tym miejscu pojawia się kolejna kwestia - struktury runa. O ile kilkanaście lat temu wybór w tym zakresie był mocno ograniczony tak dziś mamy do wyboru przeróżne warianty: od cienkich i gładkich dywanów, poprzez plecionki, dywany wycinane, aż po produkty łączące jakości runa strzyżonego z pętelkami, wszelakie mixy jakości i wcześniej wymienione dywany z bardzo wysokim runem typu shaggy (patrz RODZAJE I WŁAŚCIWOŚCI DYWANÓW).

Kolor niebieski wycisza i relaksuje. Doskonale współgra z innymi barwami, dzięki czemu może być stosowany wszechstronnie. Dodatki dekoracyjne w tym kolorze mogą uzupełniać wnętrze lub w nim dominować. Wszystko zależy od preferowanego stylu aranżacji. Oferowane w naszym sklepie dywany niebieskie idealnie będą pasowały zarówno do sypialni, pokoju dziennego, dziecięcego, jak i kuchni. Wniosą one do pomieszczeń spokój i harmonię. Wybór tego koloru jest doskonałym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza.