Kontakt pn.-pt.: 8-16

X
X

Kontakt pn.-pt.: 8-16

Dywany

Chodniki

Jaki dywan dla kota i psa?

Sierść czworonożnych pupili we wnętrzach dla wielu osób jest oznaką radosnego i szczęśliwego domu. Prawie połowa Polaków ma zwierzęta domowe, a według statystyk aż 80% ludności naszego kraju ma w domu psa, natomiast 44% kota. Bez wątpienia te zwierzęta można nazwać przyjaciółmi, które wnoszą do naszego życia wiele radości, energii i…sierści. Ta ostatnia wpływa między innymi na to, jakie materiały kupuje się do domu lub mieszkania, by nie przyciągały sierści pupila lub żeby, na przykład przy okresowym i wzmożonym zrzucaniu sierści, nie była ona tak widoczna w całym mieszkaniu. Zwraca się również uwagę na przykład na to, by zwierzaki nie drapały lub nie gryzły danych materiałów oraz na to, by szybko i sprawnie usuwać ewentualne szkody. Dziś podpowiemy, jaki dywan wybrać, by cieszyć się czystym oraz estetycznym mieszkaniem, w którym rządzą domowe zwierzaki.

Wybór i zakup dywanu do domu, w którym mieszkają koty lub psy, może być dla niektórych wyzwaniem. Jest to przede wszystkim postawienie się przed decyzją, jakiego materiału lepiej nie wybierać, czy zwracać uwagę na kolory materiałów i czy są jakieś sposoby na czyszczenie tych elementów tekstylnych. Ważne jest także przemyślenie, które produkty dobrze wpłyną zarówno na zdrowie domowników, jak i komfort zwierzaków.

Kolorystyka

Przy wyborze można kierować się między innymi kolorem sierści zwierzęcia, gdyż nawet gdy sierść spadnie na materiał, nie będzie ona widoczna tak, jak przy kontrastowych kolorach (np. biała sierść i czarny materiał).

Wzornictwo

Dobrym rozwiązaniem do dekoracji domu, w których można spotkać domowych pupilów, jest wybranie wzorzystych tkanin z mieszanką różnych kolorów. Takie elementy dekoracyjne dobrze ukryją sierść oraz będą świetnie komponować się z całym pomieszczeniem. Można wybrać tekstylia z orientalnymi wzorami, gdzie dominują motywy roślinne. Ponadto na takich materiałach nie będzie widać ewentualnych zabrudzeń lub plam, których nie można usunąć.

Materiał

Wybór materiału również nie jest często prostą sprawą. Pod uwagę warto wziąć:

1. Runo — jest to górna część wykładziny, którą się widzi oraz czuje przy dotyku. Najlepsze przy zwierzakach domowych jest krótkie lub specjalnie przycięte runo, dzięki któremu będzie można w prostszy sposób zebrać sierść nakładką na odkurzacz lub silikonową szczotką, która nie będzie niszczyć materiału. Taką sierść można też zbierać rolką do ubrań. Gdy wybierzemy element dekoracyjny z wysokim runem, istnieje prawdopodobieństwo zabawy, gryzienia i ciągnięcia go przez zwierzaki.

2. Gęstość — jeśli wybieramy większą gęstość tych tkanin, mamy gwarancję, że łatwiej je wyczyścimy, gdy zostaną zabrudzone. Woda i inne płyny nie wsiąkną w głąb tkaniny, długo utrzymają się na górnej warstwie. Można w tym przypadku wybrać perskie chodniki, które nie przyjmują plam tak łatwo, jak inne materiały oraz mają wysoką gęstość tkania.
Warto zastanowić się także, jakie dywany wybrać dla starszych kotów lub psów, którym zależy bardziej na wygodzie oraz cieple. Według powszechnej opinii najlepszym wyborem są wełniane elementy dekoracyjne. Wełnę charakteryzują:

– naturalne właściwości bakteriobójcze,
– bardzo dobra izolacja od zimna,
– wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza,
– odporność na zabrudzenia.

Takie chodniki nie tylko będą świetnie prezentować się w każdym pomieszczeniu, ale także będzie można je w prosty sposób czyścić oraz zapewnią naturalną barierę pomiędzy podłogą a zwierzęciem, chroniąc je przed zimnem. Tego typu materiały są najzdrowsze szczególnie dla starszych czworonogów.

Co więcej, przy wyborze takiego elementu dekoracyjnego do domu warto zwrócić uwagę, czy był on tkany ręcznie w całości, a nie tuftowany. Te z drugiej kategorii często kupuje się z klejonym spodem, przez co trudniej jest je czyścić — szczególnie gdy zabrudzenie dostanie się aż do kleju, wówczas nawet po oczyszczeniu może pozostać przykry zapach. Ręcznie tkane materiały są najlepsze pod względem czyszczenia, gdyż z obu stron jest dostęp do runa i osnowy, a splot jest trwały oraz odporny na uszkodzenia, dzięki czemu można takie materiały namoczyć oraz pozostawić do wysuszenia bez obawy o zniszczenie włókna.

Czyszczenie

Jeśli już wiemy, jakie runo, gęstość oraz materiał są najlepsze dla zwierzaków, warto także zadbać o utrzymanie w czystości całej powierzchni tekstylnej. Domowe zwierzęta są bardziej narażone na działanie przeróżnych środków chemicznych, gdyż zazwyczaj trzymają nos blisko podłogi. Należy zatem zwrócić uwagę na skład preparatów do czyszczenia takich elementów dekoracyjnych. Najlepszym sposobem na utrzymanie w czystości tych materiałów jest czyszczenie parą. Ważne jest także, aby wszelkie zanieczyszczenia i plamy przecierać najszybciej, jak się da.

Posiadanie domowych zwierząt wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Warto zatem zadbać o to, aby wszyscy domownicy czuli się dobrze, nie wykluczając przy tym estetycznego wyposażenia wnętrz. Wiemy, że dzięki powyższym radom będzie można pogodzić zajmowanie się zwierzakami z posiadaniem pięknych elementów dekoracyjnych w całym domu.