Fotografie tworzone w profesjonalnym studio
Przejrzystość oferty to nasze motto
Średni czas dostawy to 36h
Wystarczy chwila nieuwagi i stało się. Na naszym zadbanym i doskonale wyglądającym dywanie pojawiła się niebezpieczna plama. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wyprać lub wyczyścić piękną ozdobę naszego wnętrza nie tylko szybko, ale przede wszystkim skutecznie, aby po niechcianym zdarzeniu zostały tylko ulotne wspomnienia? Zajrzyj do sekcji z poradami na stronie sklepu internetowego DywanStyl.pl, a wszystko stanie się jasne. Wytłumaczyliśmy cały proces krok po kroku, bazując na swojej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu. Pamiętaj, że niewłaściwie użyte środki czyszczące nie pomogą, a z pewnością zaszkodzą. Czy plamę z dywanu można wywabiać w dowolnym momencie? Kiedy najlepiej prać samemu, a kiedy dywan bezpieczniej powierzyć specjalistom? Z chęcią odpowiemy Wam na wszystkie pytania. Mamy nadzieję, że od chwili, gdy przeczytacie naszą instrukcję, żaden nagły wypadek z rozlaną cieczą nie będzie Was martwił, a ulubione chodniki będą cieszyły oczy domowników i gości przez długi czas.
Lektura poniższego tekstu pozwoli Ci na zgłębienie tajników przywracania świeżego wyglądu dywanów. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, dostaniesz gwarancję dobrze wykonanego prania.
Wstępem do wszystkich dalszych czynności powinno być dokładne odkurzenie dywanu. To często pomijany lecz bardzo istotny krok, od którego zależy powodzenie całej operacji. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż istnieją substancje, które w kontakcie z wodą tworzą niemal nieusuwalne plamy (np. nadmanganian potasu – stosowany jako środek odkażający podczas higieny skóry lub na przykład w akwarystyce). Nie należy jednak mylić dokładnego odkurzania z długotrwałym i miejscowym „szorowaniem” dywanu końcówką od odkurzacza, bowiem takie zachowanie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia włókien, z których zrobiony jest dywan.
W rezultacie którego powinniśmy ocenić, czy mamy do czynienia z równomiernym zabrudzeniem dywanu czy też z konkretnymi pojedynczymi plamami, szpecącymi naszą podłogę. W tym drugim przypadku powinniśmy poznać przeciwnika – zatem identyfikujemy plamy, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Pamiętajmy, że w sytuacji powstania plamy podstawową zasadą jest natychmiastowe działanie, które decyduje o skuteczności późniejszego usunięcia zabrudzenia. Rozlane na dywan płyny należy szybko zebrać tkaniną, inne zabrudzenia – usunąć delikatnie nożem.
Podpowiedzi co do środków i metod usuwania konkretnych zabrudzeń możemy szukać w internecie. Wychodząc temu naprzeciw, udostępniamy gotowe zestawienie najczęściej występujących plam i sposobów ich usuwania. Znajdziesz je w zakładce „O DYWANACH” w artykule „Usuwanie plam i zabrudzeń z dywanów” oraz na naszym blogu we wpisie „Jak prawidłowo czyścić dywan?”
Najlepszym narzędziem do prania dywanów jest użycie profesjonalnego odkurzacza piorącego. Jeśli jednak nie dysponujemy takowym, sugerujemy użycie szczotki do prania oraz środka piorącego przeznaczonego specjalnie do tego celu.
Postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu przygotowujemy roztwór i przystępujemy do prania. Warto wcześniej sprawdzić, czy dany preparat nie uszkadza włókien i podklejenia spodu dywanu czy też nie odbarwia. Pamiętajmy, by prany dywan był płasko rozłożony na podłodze. Ponadto zwróćmy uwagę na to, by włosie szczotki nie było być zbyt twarde, gdyż pocieranie nią zabrudzonej powierzchni mogłoby spowodować zmechacenie włókien dywanu. Szczotką wykonujemy ruchy na przemian „z włosem” i „pod włos, unikając ruchów okrężnych! Starajmy się nie wbijać głębiej zabrudzeń lecz „wyciągać” je ku górze. Ilość środka piorącego dozujemy tak, by nie doprowadzić do przemoczenia dywanu. Lepiej jest powtórzyć czynność kilkakrotnie niż przemoczyć dywan, gdyż może to doprowadzić do trwałego zniekształcenia lub nawet uszkodzenia dywanu!
fot. Pranie dywanu
Po odświeżeniu zabrudzonego dywanu należy pozostawić go do wyschnięcia. Najczęstszym błędem popełnianym na tym etapie jest wywieszanie dywanu na trzepaku, balkonie czy płocie, co może prowadzić to trwałego odkształcenia a więc i zniszczenia dywanu. Mokry wyrób należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej. Do czasu całkowitego wyschnięcia staramy się nie chodzić po dywanie, tym bardziej unikamy stawiania na nim jakichkolwiek ciężkich przedmiotów.
fot. Dywan w prawidłowej pozycji
Ważną czynnością zwieńczającą cały proces czyszczenia na mokro jest ponowne odkurzenie dywanu. Zabieg ten spowoduje, iż zanieczyszczenia, które zostały wyciągnięte na wierzch a nie zostały zebrane przez szczotkę, zostaną wessane przez odkurzacz. Ponadto włókna dywanu wracają do pierwotnego ułożenia, zatem nie pomijajmy tego kroku!
Prawidłowo wyprany dywan powinien powrócić do swojego pierwotnego wyglądu. Najlepszym wyjściem jest oczywiście skorzystanie z usług profesjonalnej firmy piorącej i oddanie dywanu w ręce fachowców. Jeśli już jednak podejmiemy się uprania dywanu samodzielnie, pamiętajmy, iż zastosowanie się do powyższych zaleceń oraz przestrzeganie kolejności poszczególnych etapów prania pozwolą Ci zachować walory Twojego dywanu na dłużej .