Kontakt pn.-pt.: 8-16

X
X

Kontakt pn.-pt.: 8-16

Dywany

Chodniki

Jak wyprać dywan?

Pranie dywanów może być nieco czasochłonne, ale warto poświęcić trochę uwagi, aby utrzymać je w czystości. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby prawidłowo prać dywany:

Krok pierwszy – informacje od producenta

Sprawdź etykietę: Zanim przystąpisz do prania dywanu, sprawdź etykietę producenta. Tam powinny być podane wszelkie instrukcje dotyczące prania danego rodzaju dywanu. Upewnij się, że przestrzegasz zaleceń producenta, aby uniknąć uszkodzenia dywanu.

Krok drugi – odkurzanie

Wstępem do wszystkich dalszych czynności powinno być dokładne odkurzenie dywanu. To często pomijany lecz bardzo istotny krok, od którego zależy powodzenie całej operacji. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż istnieją substancje, które w kontakcie z wodą tworzą niemal nieusuwalne plamy (np. nadmanganian potasu – stosowany jako środek odkażający podczas higieny skóry lub na przykład w akwarystyce). Nie należy jednak mylić dokładnego odkurzania z długotrwałym i miejscowym „szorowaniem” dywanu końcówką od odkurzacza, bowiem takie zachowanie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia włókien, z których zrobiony jest dywan.

Krok trzeci – pranie właściwe

Najlepszym narzędziem do prania dywanów jest użycie profesjonalnego odkurzacza piorącego. Jeśli jednak nie dysponujemy takowym, sugerujemy użycie szczotki do prania oraz środka piorącego przeznaczonego specjalnie do tego celu.

Postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu przygotowujemy roztwór i przystępujemy do prania. Warto wcześniej sprawdzić, czy dany preparat nie uszkadza włókien i podklejenia spodu dywanu czy też nie odbarwia. Pamiętajmy, by prany dywan był płasko rozłożony na podłodze. Ponadto zwróćmy uwagę na to, by włosie szczotki nie było być zbyt twarde, gdyż pocieranie nią zabrudzonej powierzchni mogłoby spowodować zmechacenie włókien dywanu. Szczotką wykonujemy ruchy na przemian „z włosem” i „pod włos, unikając ruchów okrężnych! Starajmy się nie wbijać głębiej zabrudzeń lecz „wyciągać” je ku górze. Ilość środka piorącego dozujemy tak, by nie doprowadzić do przemoczenia dywanu. Lepiej jest powtórzyć czynność kilkakrotnie niż przemoczyć dywan, gdyż może to doprowadzić do trwałego zniekształcenia lub nawet uszkodzenia dywanu!

Pranie dywanu

fot. Pranie dywanu

Krok czwarty – suszenie

Po odświeżeniu zabrudzonego dywanu należy pozostawić go do wyschnięcia. Najczęstszym błędem popełnianym na tym etapie jest wywieszanie dywanu na trzepaku, balkonie czy płocie, co może prowadzić to trwałego odkształcenia a więc i zniszczenia dywanu. Mokry wyrób należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej. Do czasu całkowitego wyschnięcia staramy się nie chodzić po dywanie, tym bardziej unikamy stawiania na nim jakichkolwiek ciężkich przedmiotów.

Suszenie Dywanu
fot. Dywan w prawidłowej pozycji

Uff..wyprane! Czy coś jeszcze?

Ważną czynnością zwieńczającą cały proces czyszczenia na mokro jest ponowne odkurzenie dywanu. Zabieg ten spowoduje, iż zanieczyszczenia, które zostały wyciągnięte na wierzch a nie zostały zebrane przez szczotkę, zostaną wessane przez odkurzacz. Ponadto włókna dywanu wracają do pierwotnego ułożenia, zatem nie pomijajmy tego kroku!

Podsumowanie

Prawidłowo wyprany dywan powinien powrócić do swojego pierwotnego wyglądu. Najlepszym wyjściem jest oczywiście skorzystanie z usług profesjonalnej firmy piorącej i oddanie dywanu w ręce fachowców. Jeśli już jednak podejmiemy się uprania dywanu samodzielnie,  pamiętajmy, iż zastosowanie się do powyższych zaleceń oraz przestrzeganie kolejności poszczególnych etapów prania pozwolą Ci zachować walory Twojego dywanu na dłużej .