Kontakt pn.-pt.: 8-16

X
X

Kontakt pn.-pt.: 8-16

Dywany

Chodniki

Jak pielęgnować dywany

Kupując dywan zakładamy, że będzie on nam służył kilka lub kilkanaście lat. Jeśli jednak chcemy, aby jak najdłużej zachował on nie zmieniony wygląd i właściwości, musimy prawidłowo o niego zadbać. Nawet najwyższej klasy dywan źle użytkowany i nieodpowiednio pielęgnowany może szybo ulec zniszczeniu. Szczególnie dywany wełniane są bardzo delikatne i przynajmniej na początku wymagają zwiększonej dbałości. Jak więc dbać o dywan?

 

Stosujemy się do poleceń producenta umieszczonych na metce

 

Właściwe odkurzanie jest podstawowym elementem konserwacji dywanu. Pomoże ono skrócić czas „pylenia” i zapobiegnie zaniedbaniu dywanu. Ruchy szczotki powinny być powolne i nieagresywne, tak aby brud dostał się do odkurzacza, a nie opadł na dywan. Idealnie byłoby gdyby ostatnie ruchy odkurzacza zaczesywały runo zgodnie z jego naturalnym kierunkiem. W razie mocno zabrudzonego dywanu można użyć trzepaczki.

 

Czyszczenie na mokro dopuszczane jest tylko metodą szamponowania pianą po powierzchni – zabezpieczającą dywan przed zamoczeniem (dywanu nie wolno przemoczyć - jest to najgorsza rzecz jaka może go spotkać – i dozwolone jest tylko w specjalistycznych zakładach). Zawsze przed szamponowaniem należy dywan najpierw dokładnie odkurzyć. Zalecane jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która używa sprawdzonych środków, gdyż nieprawidłowe czyszczenie dywanu zwiększy jego skłonność do chłodnienia brudu. Wilgotny dywan należy suszyć w temperaturze pokojowej w pozycji poziomej – w warunkach w jakich będzie używany.

 

Dywan należy chronić przed wilgocią i zamoczeniem. Nie dopuszczać do silnego zabrudzenia. Unikać zagnieceń i załamań. Do usuwania plam stosować tylko sprawdzone preparaty - patrz USUWANIE PLAM I ZABRUDZEŃ Z DYWANU. Pamiętaj tez aby zawsze stosować się do wytycznych zawartych na metce-  patrz OZNACZENIA NA DYWANACH.