Kontakt pn.-pt.: 8-16

X
X

Kontakt pn.-pt.: 8-16

Dywany

Chodniki

Bezpieczne zakupy w internecie

Na tej stronie znajdziesz kilka ważnych uwag, do których warto się stosować podczas zakupów w sklepach w sieci lub podczas licytacji internetowych. Znajdziesz tu również kilka ogólnych porad co do bezpiecznego korzystania z internetu.

 

Zachowaj zdrowy rozsądek i kupuj u sprzedawców, z którymi już wcześniej miałeś kontakt. Jeżeli nie jest to możliwe, to wybieraj firmy duże, działające na rynku od wielu lat. Gdy po raz pierwszy chcesz zamówić towar w danej firmie to zadzwoń na numer kontaktowy z jakimś "niby pytaniem" - upewnisz się, że firma istnieje naprawdę.

Przeczytaj opinie, ale miej świadomość, że mogą być one nieprawdziwe - pozytywne komentarze często są zamieszczane przez wspólników, a negatywne przez konkurentów.

Sprawdź czy sprzedawca posiada fizyczną siedzibę - jeżeli jest miejsce gdzie towar można odebrać osobiście, to zawsze jest to dodatkowy plus - nawet gdy Ty wybierzesz dostawę przesyłką.

Upewnij się czy wiesz co kupujesz, zwracaj uwagę na wyrażenia w rodzaju: poawaryjny, nieformowy, wycofany z produkcji, II klasa, uszkodzony itp.

Zapoznaj się z regulaminem zanim go zaakceptujesz. Podczas aukcji internetowej sprawdź jakie są jej zasady. Nigdy nie zakładaj, że regulamin na wszystkich stronach jest identyczny.

Uważaj na kradzież tożsamości - naprawdę nie musisz podawać daty urodzenia i nr pesel - uczciwemu sprzedawcy te dane nie są potrzebne do zrealizowania zamówienia. Wypełniaj tylko pola wymagane.

Podczas licytacji, ustal cenę maksymalną i się jej trzymaj - nie dawaj się wciągnąć w wojnę licytacyjną.

Zwróć uwagę na koszty przesyłki, ukryte dodatkowe opłaty oraz na akceptowane formy płatności. Często zdarza się, że produkt jest tani a koszty wysyłki bardzo wysokie.

Strzeż się sprzedawców, którzy przyjmują jedynie czeki, przekazy pieniężne lub gotówkę za pośrednictwem serwisów typu Western Union czy MoneyGram. Gdy coś pójdzie nie tak lub towar nie będzie spełniał Twoich oczekiwań to po wysłaniu pieniędzy nic już nie będziesz mógł zmienić.

Uważaj na płatności wypukłą kartą kredytową - jeżeli strona nie jest kodowana (kodowane strony zaczynają się od https://) lub gdy dane z karty gromadzi sam sklep - to twoje dane i pieniądze są zagrożone.

Sprawdź czy produkt posiada gwarancję, oraz jakie są zasady zwrotu produktu i reklamacji towaru. 

Nikomu nie podawaj swojego loginu i hasła oraz nie odpowiadaj na telefony i e-maile, w których pojawia się takie zapytanie. Nie zapisuj loginów i haseł w przypadkowych miejscach. Nie loguj się przez linki zawarte w e-mailach niejasnego pochodzenia.

Zakupów dokonuj tylko na swoim komputerze. Nigdy nie rób tego z kawiarenki internetowej.

Używaj firewalla i antywirusa oraz często aktualizuj oprogramowanie swojego komputera.

Po zakończeniu czynności na stronie e-sklepu lub banku zawsze pamiętaj aby się wylogować.